Przychód z tytułu OC podlega opodatkowaniu

Rzeczpospolita (2011-07-26), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

lip 26, 2011

Przedsiębiorca musi zapłacić podatek od bezgotówkowej naprawy swojego auta opłaconej z polisy OC sprawcy wypadku – informuje Rzeczpospolita.

Z pytaniem do Izby Skarbowej zwrócił się mężczyzna, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Miał kolizję, w wyniku której rozbił wzięty w leasing samochód. Szkoda była naprawiana bezgotówkowo z OC sprawcy wypadku. Wnioskodawca otrzymał następnie fakturę wystawioną na jego firmę za naprawę powypadkową auta. Pyta, czemu ma płacić podatek, skoro to nie on spowodował wypadek i nie on otrzymał kwotę odszkodowania, ale warsztat naprawczy.

Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał w odpowiedzi, że zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym daninie podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT. Chodzi o kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Zgodnie zaś z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT przychodem przedsiębiorcy są wszystkie odszkodowania za szkody dotyczące składnika majątku wykorzystywanego w prowadzonej działalności, niezależnie od podstawy ich otrzymania. Dotyczy to również polisy OC. Przychód z tego tytułu należy rozliczyć łącznie z pozostałymi przychodami firmy, zgodnie z wybraną formą opodatkowania.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 lipca 2011 r.