VAT: Czy doradztwo jest usługą wyłączoną

Dziennik Gazeta Prawna (2011-07-27), autor: Ewa Konderak , oprac.: GR

lip 27, 2011

Chce otworzyć firmę, w ramach której wypełniałby deklaracje podatkowe. Nie zamierza jednak świadczyć usług doradztwa. Czy tego typu usługi są wyłączone ze zwolnienia VAT? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Tak – odpowiada „DGP”. Stosownie do art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 150 tys. zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, jednak wskazanego zwolnienia nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa.

W naszej sprawie należy więc stwierdzić, że świadczenie usług doradztwa wyłącza prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku.

Skoro podatnik nie będzie wykonywał usług o charakterze doradczym, ani nie będzie udzielał porad prawnych oraz pod warunkiem, że przygotowanie deklaracji podatkowych nie będzie realizowane w ramach odrębnego zlecenia, lecz będzie stanowiło element kompleksowej usługi w zakresie rachunkowości i nie zostanie przekroczona kwota obrotu 150 tys. zł (w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego – w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym), wówczas podatnikowi będzie przysługiwało prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 lipca 2011 r.