Posłowie za zmianami w programie 500+

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

wrz. 20, 2021

Wnioski o świadczenie wychowawcze będzie można składać tylko elektronicznie. Ich rozpatrzeniem i przyznaniem pieniędzy zajmie się ZUS, a nie gmina – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, którą na ostatnim posiedzeniu Sejmu przegłosowali posłowie. Najważniejsze z zawartych w niej modyfikacji mają przynieść obniżenie kosztów obsługi sztandarowego programu rządu. Taki jest bowiem cel przeniesienia jego realizacji z samorządów do ZUS, wprowadzenia obowiązku składania wniosków przez internet oraz odejścia od wypłacania świadczenia w gotówce.

W trakcie prac nad ustawą posłowie opozycji wskazywali, że wprowadzane zmiany uderzą w najbardziej potrzebujące pomocy rodziny, które często są wykluczone cyfrowo i do tej pory ubiegały się o świadczenie wychowawcze w formie tradycyjnej. Podkreślali też, że pracę może stracić kilka tysięcy pracowników samorządowych, którzy zostali zatrudnieni specjalnie do tego, aby zajmować się programem 500+. W związku z tym zgłaszali poprawki, sprowadzające się w większym lub mniejszym stopniu do zachowania dotychczasowych przepisów. Jednak wszystkie zostały odrzucone.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 września 2021 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR