Wreszcie ruszą e-paragony

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

wrz. 20, 2021

W końcu będzie można wystawiać paragony wyłącznie elektronicznie, bez potrzeby ich drukowania i wydawania klientowi do ręki – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Wprawdzie taka możliwość istnieje już dziś, ale wyłącznie w kasach wirtualnych, czyli działających w postaci oprogramowania, np. na tablet bądź smartfon. Do tej pory nie mogli wystawiać e-paragonów podatnicy posługujący się kasami sprzętowymi online.

Umożliwi to dopiero jedno z dwóch rozporządzeń ministra rozwoju, pracy i technologii, które czekają już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw i zaczną obowiązywać następnego dnia po ogłoszeniu.

Wprawdzie możliwość wystawiania wirtualnych paragonów pojawiła się w ustawie o VAT już w kwietniu 2020 r., ale w przypadku kas sprzętowych była ona tylko teoretyczna. Dotychczasowe rozporządzenie techniczne – z 28 maja 2018 r. (Dz.U. poz. 1206) nakazywało bowiem, aby paragon był drukowany. Podatnik musiał więc i tak wydać klientowi dowód zakupu. Ponadto dotychczas kasy sprzętowe online nie miały odpowiedniej funkcjonalności do wystawiania i wysyłki e-paragonów.

W praktyce było to możliwe jedynie za pomocą kas wirtualnych (na tablet, smartfon), ale te mogą być na razie stosowane tylko w wybranych branżach (np. transportowej, gastronomicznej).

Przypomnijmy, że e-paragonów w ogóle nie można wystawiać za pomocą starych kas, tj. z elektronicznym bądź papierowym zapisem kopii.

Opublikowanie nowego rozporządzenia nie oznacza, że od razu kasy sprzętowe online z możliwością wystawiania e-paragonów znajdą się w sprzedaży. Trzeba będzie bowiem poczekać, aż najpierw uzyskają one homologację Głównego Urzędu Miar.

Nowo zahomologowane kasy będą miały możliwość przesyłania klientowi paragonu elektronicznie, np. SMS-em. Nie będzie już obowiązku drukowania paragonu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 września 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR