PIT: Zaległy czynsz nie zmniejszy podatku

Rzeczpospolita (2011-07-27), autor: mpa , oprac.: GR

lip 27, 2011

Sprzedający nieruchomość odliczy jedynie wydatki na jej remont. Spłata zaległych rachunków nie jest kosztem uzyskania przychodu – czytamy w Rzeczpospolitej.

Problem dotyczył podatnika, który odziedziczył mieszkanie po ciotce zmarłej w 2008 r. Mężczyzna sprzedał je w 2010 r., niedługo po postanowieniu sądu o nabyciu spadku. Wcześniej zapłacił należny podatek spadkowy oraz uregulował zaległy czynsz w spółdzielni mieszkaniowej i inne opłaty eksploatacyjne. Była to duża kwota, ponieważ postępowanie spadkowe trwało prawie dwa lata z udziałem wielu osób i do końca nie wiadomo było, kto otrzyma nieruchomość i ureguluje zaległości. Wnioskodawca wyremontował też mieszkanie po raz pierwszy od 50 lat. Czy może te wydatki uznać za koszt sprzedaży lokalu?

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji nr IPPB1/4l5-305/il-5/LF, przypomniał, że zysk ze sprzedaży mieszkania podlega co do zasady 19-proc. podatkowi, ponieważ od jego nabycia nie upłynęło jeszcze pięć lat. Za datę nabycia należy uznać 2008 r., czyli datę śmierci spadkodawcy Od przychodu można odjąć koszty jego uzyskania i dopiero od tak wyliczonego dochodu płaci się PIT.

Przepisy podatkowe pozwalają odliczyć kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn oraz inne nakłady poczynione w czasie posiadania mieszkania, które zwiększyły jego wartość i są udokumentowane fakturami VAT. Wnioskodawca może także pomniejszyć przychód o koszt remontu. Nie może natomiast odliczyć zaległych rachunków za czynsz, gaz, energię elektryczną i innych opłat eksploatacyjnych. Ich spłata nie jest bowiem ani nakładem zwiększającym wartość nieruchomości, ani kosztem jej nabycia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 lipca 2011 r.