W naszym zakładzie powołany społeczny inspektor pracy chce na jakiś czas zrezygnować z pełnienia funkcji i przekazać ją innej osobie. Czy jest to możliwe? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – społeczna inspekcja pracy, której organizację określa ustawa o społecznej inspekcji pracy, jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepisach prawa pracy. Służba ta powinna reprezentować interesy oraz chronić wszystkich pracowników danego zakładu pracy, niezależnie od ich przynależności do organizacji związkowych działających na terenie zakładu, choć jest kierowana przez zakładowe organizacje związkowe.

Z funkcji tej pracownik w dowolnej chwili może zrezygnować. W takim jednak przypadku nie przysługuje mu prawo do wskazania swojego następcy, bo – jak wyjaśniono wyżej – funkcję tę może pełnić jedynie osoba, która zostanie wybrana w wyborach zorganizowanych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

W opisanym przypadku zakładowy społeczny inspektor pracy może zrezygnować z pełnionej funkcji w dowolnej chwili, nie ma jednak prawa do przekazania (nawet czasowego) swoich obowiązków innej osobie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 września 2021 r., autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR