Biznes chce puszek w systemie kaucyjnym

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

wrz. 24, 2021

Federacja Przedsiębiorców Polskich uważa, że – proponowany w przedstawionych ostatnio założeniach projektu ustawy – system kaucyjny zarządzany przez wprowadzających produkty w opakowaniach na rynek to dobre rozwiązanie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Jak podkreśla organizacja, musi on być przede wszystkim wygodny dla konsumentów. Dlatego na pozytywną ocenę zasługuje rezygnacja z obowiązku posiadania paragonu. Podobnie jak koncepcja stworzenia jednego systemu na poziomie całego kraju. FPP postuluje jednak, by także przedstawiciele handlu mogli brać udział w strukturach takiego operatora.

Zdaniem FPP po wdrożeniu nowych rozwiązań uwzględniających opakowania z tworzyw sztucznych oraz z puszek przyjdzie czas na ocenę skutków i zastanowienie się nad pozostałymi opakowaniami po napojach.

System kaucyjny, podkreśla FPP, jest wyczekiwany przez Polaków. – Badania przeprowadzone przez IBRIS pokazują 95 proc. poparcia dla utworzenia w naszym kraju systemu depozytowego. Polacy zdają sobie sprawę z nieuchronności zmian związanych z ochroną klimatu i środowiska – zauważa.

Zdaniem federacji również przedsiębiorcy są gotowi na zmiany, zwiększone obowiązki i przede wszystkim koszty, jednak „tworzone regulacje muszą być racjonalne i wypracowane we współpracy ze środowiskiem wprowadzających i innych uczestników systemu”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 września 2021 r., autor: Sonia Sobczyk-Grygiel, oprac.: GR