Internetowe kursy językowe też są bez VAT

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

wrz 27, 2021

Kto sprzedaje w sklepie internetowym kursy języków obcych, opracowane przez współpracujących z nim nauczycieli, nie musi powiększać ceny o podatek od towarów i usług – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Programista postanowił rozszerzyć zakres swojej działalności gospodarczej. Planował otworzyć internetową szkołę językową i podjąć współpracę z lektorami języków obcych. Nauczyciele mieli przygotowywać kursy językowe (tj. stworzyć materiały wideo, ćwiczenia językowe, nagrać poszczególne lekcje, zmontować lekcje wideo), a następnie na bieżąco aktualizować treści kursu i za pośrednictwem platformy internetowej kontrolować postępy uczniów w nauce, umawiać się na konsultacje językowe, odpisywać na wiadomości. Mieli też na bieżąco sprawdzać poprawność odpowiedzi w testach, które uczniowie wypełnialiby po zakończeniu każdego modułu kursu.

Przedsiębiorca zamierzał sprzedawać we własnym sklepie internetowym opracowane przez nauczycieli kursy językowe.

Uważał, że nie będzie musiał doliczać VAT, bo – jak uzasadnił – sprzedając kursy językowe, będzie świadczył usługi nauczania języków obcych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Przyznał, że co prawda sprzedawane przez niego kursy nie będą lekcjami „na żywo”, ale nadal – jak twierdził – będzie to usługa edukacyjna.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 16 września 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.416.2021.2.MGO) potwierdził, że sprzedaż przez internet kursów językowych, realizowanych w formie lekcji wideo, może być traktowana jako nauczanie języków obcych, zwolnione z podatku na podstawie 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Więcej Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 września 2021 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR