Niższe składki na starcie nowej firmy

Rzeczpospolita (2011-07-28), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lip 28, 2011

Bezrobotni coraz chętniej korzystają z możliwości założenia własnej firmy. Obniżone przez dwa lata składki ZUS pomagają rozkręcić biznes – czytamy w Rzeczpospolitej.

Preferencyjne stawki składek opłacanych przez przedsiębiorcę, który rozpoczyna działalność po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie, skutecznie zachęcają do założenia własnej firmy. 

Ostatnio posłowie z sejmowej komisji „Przyjazne państwo” przygotowali projekt, który przewiduje dalsze obniżenie tych składek, a nawet zwolnienie nowego przedsiębiorcy z obowiązku ich opłacania przez pierwsze cztery miesiące od założenia firmy.

Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorca bez ubezpieczenia nie będzie miał prawa do świadczeń w razie choroby czy wypadku. Dlatego chętni będą mogli ubezpieczyć się dobrowolnie.
Nowela zawiera także inne zmiany, które zliberalizują obecnie obowiązujące przepisy. Przede wszystkim skraca okres karencji, czyli wymaganą przerwę między kolejnymi firmami prowadzonymi przez przedsiębiorcę.

Obecnie z preferencyjnych składek nie skorzysta osoba, która w ostatnich pięciu latach miała własny biznes.
Musi wtedy opłacać składki do ZUS w pełnej wysokości już od pierwszego miesiąca działalności. Posłowie chcą skrócić okres niezbędnej przerwy do trzech lat.
Ze względu na negatywną opinię do tego projektu ze strony rządu posłowie z Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowali ten projekt. Drugie czytanie, które ma rozstrzygnąć o losie nowelizacji, odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 lipca 2011 r.