Prowadzę działalność gospodarczą – biuro nieruchomości. Chciałabym zatrudnić kilku absolwentów na rocznych praktykach płatnych do wykonywania prostych prac biurowych. Nie ukrywam, że chodzi mi o oszczędności na składkach. Czy jest to możliwe? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o praktykach absolwenckich praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy. Zgodnie zaś z art. 2 ustawy o praktykach absolwenckich osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej może przyjmować na praktykę osobę, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Praktykant nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Należy bowiem zauważyć, że art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wśród źródeł przychodów stanowiących obowiązek podlegania ubezpieczeniom nie wymienia praktykanta. Jak z kolei wskazano w wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 24 czerwca 2014 r., sygn. akt III AUa 12/14, odbywanie praktyki absolwenckiej nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych, bo nie jest to rodzaj umowy cywilnej, której cechą jest zarobkowanie.

Zatem przyjęcie osoby w ramach praktyki wiąże się z rożnymi korzyściami dla zatrudniającego, w tym w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Korzyści te są jednak ograniczone pewnymi warunkami. Z art. 5 ustawy o praktykach absolwenckich wynika m.in., że praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, zawieranej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności:

● rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,

● okres odbywania praktyki,

● tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,

● wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 października 2021 r., autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR