Zakładowe pożyczki na nowych zasadach

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

paź 11, 2021

Kasy zapomogowo-pożyczkowe w firmach będą mogli tworzyć nie tylko pracownicy, lecz także np. zleceniobiorcy i samozatrudnieni. Wystarczy, że chęć taką zadeklaruje co najmniej 10 osób. Tak wynika z ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych (Dz.U. poz. 1666), która 11 października br. wchodzi w życie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe przepisy dostosowują działalność KZP do znowelizowanej wcześniej ustawy związkowej, która m.in. umożliwiła zrzeszanie się oraz przystępowanie do kas osobom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę. Obecnie funkcjonuje 934 kas w nieco ponad 4 tys. firm.

Ustawa wskazuje, że celem działania kas jest udzielanie pomocy materialnej w formie nieoprocentowanych pożyczek. Osoba wykonująca pracę w danej firmie ma być przyjmowana w poczet członków KZP na podstawie złożonej deklaracji, musi m.in. wpłacać wpisowe oraz miesięczne wkłady członkowskie (lub wyrazić zgodę na ich potrącenie z pensji) oraz wskazać co najmniej jedną osobę uprawnioną do otrzymania zgromadzanych w ten sposób środków (w razie śmierci zatrudnionego). Członkostwo umożliwia zaciąganie pożyczki lub – w razie zdarzeń losowych – ubieganie się o zapomogę.

Nowe przepisy doprecyzowują też obowiązki pracodawców. Muszą oni udostępnić odpowiednio zabezpieczone miejsce na przechowywanie gotówki oraz niezwłocznie odprowadzać wpłaty wpisowego, wkładów członkowskich i rat pożyczek na rachunek KZP. Są też zobowiązani m.in. do transportu gotówki do i z banku (jeśli pracodawca prowadzi obrót gotówkowy).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 października 2021 r., autor: Łukasz Guza, oprac.: GR