Faktura korygująca jedna za cały rok

Rzeczpospolita (2011-07-28), autor: .mpa , oprac.: GR

lip 28, 2011

Przedsiębiorca może wystawić kontrahentowi zbiorczą korektę za kwartał lub rok, jeśli udziela mu w tym okresie rabatu na wszystkie towary – informuje Rzeczpospolita.

Do Izby Skarbowej w Poznaniu zwróciła się spółka z pytaniem, czy jest możliwość wystawienia jednej faktury korygującej dla określonego klienta obejmującej rabaty na bonusy udzielane po 1 stycznia 2011 r.
Do takiej zbiorczej korekty, na której znalazłaby się łączna kwota upustu, załączone zostałyby pierwotne faktury podlegające skorygowaniu.

Dyrektor IS potwierdził, że przepisy pozwalają wystawić jedną zbiorczą korektę dotyczącą większej liczby wystawionych wcześniej faktur, gdy przedsiębiorca udziela rabatu jednemu odbiorcy na wszystkie dostawy towarów i usług dokonane np. w ciągu miesiąca, kwartału lub roku.

Dopuszczalne będzie rozliczenie udzielonych rabatów potransakcyjnych w odniesieniu do większej liczby faktur VAT w danym okresie rozliczeniowym dla określonego klienta na podstawie jednej zbiorczej faktury VAT KOREKTA, wystawionej po zakończeniu okresu rozliczeniowego – czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 lipca 2011 r.