Fiskus nadal nie będzie brał PIT od kredytobiorców

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

październik 28, 2021

Od kredytów hipotecznych umorzonych po 31 grudnia 2021 r. fiskus też nie pobierze podatku. Tak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Chodzi głównie o kredyty mieszkaniowe zaciągnięte we frankach, które banki umarzają lub co do których naliczane są ujemne odsetki. Co do zasady w tego typu sytuacjach powstaje u podatników przychód opodatkowania PIT. Od lat jednak minister finansów zarządza zaniechanie poboru podatku w tym zakresie.

Obecnie podatek nie jest pobierany na podstawie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 548).

Dotyczy ono przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2021 r. W związku z tym banki, które umorzą kredyty lub naliczą ujemne oprocentowanie, nie będą musiały sporządzać i wysyłać PIT-11 za 2021 r.

Minister finansów nie zamierza jednak na tym poprzestać.

„Wobec informacji o planowanym przez sektor bankowy masowym zawieraniu ugód z klientami, którzy mają «kredyty frankowe», w wyniku czego dojdzie do umorzenia części wierzytelności, minister finansów podjął decyzję o przedłużeniu zaniechania poboru PIT na następne lata” – poinformował resort.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 października 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR