ZUS wydał decyzję o podwyższeniu mi składki na ubezpieczenie wypadkowe, co było konsekwencją kontroli inspekcji pracy. Podczas dwóch kontroli wykazano, że pracownicy nie używali odzieży ochronnej mimo mojego wyraźnego polecenia – w tym na piśmie. Czy może to być argument przeciwko decyzji? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – zgodnie z art. 26 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych inspektor pracy może wystąpić do ZUS z wnioskiem o podwyższenie płatnikowi składek, u którego w czasie kolejnych dwóch kontroli stwierdzono rażące naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, o 100 proc. stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalanej na najbliższy rok składkowy. ZUS w tej sprawie wydaje decyzje.

W tym miejscu warto podkreślić, że samo zgłoszenie inspekcji pracy nie oznacza jeszcze, że ZUS automatycznie podwyższy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe. Założenie to ma potwierdzenie w orzecznictwie sądowym, gdzie akcentuje się, że ocena inspektora pracy nie jest wiążąca dla ZUS, który przed wydaniem decyzji o podwyższeniu składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zobowiązany samodzielnie ustalić stan faktyczny i dokonać jego oceny prawnej (por. wyrok Sądu Apelacyjnego z 16 maja 2014 r., sygn. akt III AUa 1544/13).

Jedną z przesłanek kluczowych dla istnienia podstawy do podwyższenia składki jest stwierdzenie rażącego naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak zaś podano w wyroku Sądu Najwyższego z 6 lutego 2014 r., sygn. akt I UK 318/13, pod pojęciem rażącego naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy należy rozumieć takie naruszenie tych przepisów, które stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia pracowników.

W ocenie przedstawionej sytuacji szczególnie pomocne może okazać się stanowisko zawarte w wyroku SN z 4 czerwca 2013 r., sygn. akt I UK 526/12. Z jego istoty wynika bowiem, że nie można podwyższyć o 100 proc. wysokości składek za zatrudnionych, jeśli winę za wypadek ponoszą pracownicy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 listopada 2021 r., autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR