Ubankowieni klienci ZUS

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lis 4, 2021

Klienci ZUS coraz częściej decydują się na pobieranie swoich świadczeń na konto w banku. Już ponad 75% z nich posiada i korzysta z rachunku bankowego. Bezgotówkowy sposób otrzymywania emerytury czy renty to dla nich wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu.

Poziom ubankowienia wśród klientów Zakładu systematycznie wzrasta. Na koniec września 2021 r. wynosił 75,5%.

Najliczniejszą grupą klientów pobierających świadczenia z ZUS są emeryci i renciści. Udział wypłat na konto w przypadku ich świadczeń to 74,9%. Emeryci częściej decydują się na bezgotówkową wypłatę świadczenia – ZUS wypłaca na konto 78% świadczeń emerytalnych. Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto to prawie 89%.

W przypadku świadczeń krótkoterminowych, czyli zasiłków – 86,5% z nich trafia na rachunek bankowy.

Z danych wynika że, coraz więcej osób, również seniorów, dostrzega korzyści z posiadania konta w banku i korzystania z internetu. Dzięki temu mogą szybko i wygodnie opłacać rachunki, robić zakupy przez internet, a także załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Przez internet, w prosty sposób mogą też zgłosić w ZUS zmianę sposobu wypłaty świadczeń – właśnie na konto w banku.

Jak wskazują badania przeprowadzone wśród klientów ZUS, osoby, które swoje świadczenia nadal otrzymują w gotówce, obawiają się nowych technologii i potrzebują pomocy. A pomocy tej oraz wsparcia udzielić mogą najmłodsi, czyli dzieci lub wnuki „nieubankowionych” seniorów. Swoimi pomysłami pochwalić się mogą w konkursie organizowanym przez ZUS – „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku”. Do konkursu można się zgłaszać do 12 listopada, a wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej konkursu.

Konkurs jest elementem ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”, w której pokazujemy, że korzystanie z internetu jest łatwe i bezpieczne. A umiejętności te pomogą seniorom uchronić się przed niebezpieczeństwami i ułatwią im codzienne życie.

ZUS (2021-11-03), autor: nieznany, oprac.: GR