Zezwolenie strefowe nie dla lokat terminowych

Rzeczpospolita (2011-07-31), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

lip 31, 2011

Dochody z lokat terminowych, jako niezwiązane z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, nie są zwolnione z CIT – czytamy w Rzeczpospolitej.

Spółka, która prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, zwróciła się z pytaniem o możliwość stosowania zwolnienia podatkowego wynikającego z prowadzenia działalności na terenie SSE również do dochodów uzyskanych z lokat terminowych, na których gromadzone były środki pochodzące tylko z działalności objętej zwolnieniem.

W ocenie spółki działalność polegająca na zakładaniu lokat terminowych powinna zostać uznana za pomocniczą w stosunku do jej działalności głównej, wobec czego przychody z niej osiągnięte powinny podlegać zwolnieniu.

Izba skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 1 lipca 2011 nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Uznała, że dochody uzyskane z lokat terminowych nie są dochodami ze źródła przychodów, jakim jest działalność określona w zezwoleniu, lecz dochodami uzyskanymi na skutek dokonania określonych operacji finansowych, których celem jest pomnożenie zgromadzonego kapitału. Zakładanie lokat jest odrębną od działalności strefowej działalnością finansową, która nie ma charakteru pomocniczego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 lipca 2011 r.