Wycofanie części wkładu jest bez podatku

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lis 8, 2021

Przychód z tytułu obniżenia wartości wkładu powstanie tylko wtedy, gdy wysokość otrzymanego za umarzane udziały wynagrodzenia bądź kwoty otrzymanej z odpłatnego zbycia udziałów w celu umorzenia będzie wyższa od wydatków poniesionych na nabycie lub objęcie tych udziałów – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka z o.o. jest komplementariuszem spółki komandytowej. Ma w niej udziały w zysku w wysokości 10 proc., natomiast jej udział w kapitale zakładowym (wniesiony w formie pieniężnej i niepieniężnej) jest większy niż 10 proc.

Spółka rozważa obniżenie wkładu, co wiązałoby się z częściowym zwrotem wkładu pieniężnego. Chciała się upewnić, że w związku z tym nie będzie musiała zapłacić CIT.

Zwróciła uwagę na art. 12 ust. 4 pkt 3a i 3b ustawy o CIT, który określa podatkowe skutki zwrotu wkładu w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej lub jej likwidacji. Wynika z niego, że przychód

nie powstaje w przypadku otrzymania środków pieniężnych w związku z likwidacją spółki ani przy wystąpieniu wspólnika ze spółki ‒ w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce.

Spółka stwierdziła, że co prawda przepis ten nie odnosi się wprost do jej sytuacji, ale uważała, że są one porównywalne.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 2 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.373.2021.1.BS) potwierdził, że zwrot części wkładu będzie neutralny podatkowo. Nie zgodził się jednak ze spółką co do uzasadnienia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 listopada 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR