Teoretycznie w 2022 r. będzie można jeszcze potrącać od przychodów odpisy amortyzacyjne od nieruchomości mieszkalnych nabytych i wytworzonych do końca 2021 r. Problem polega na tym, że odpis będzie wynosił 0 zł – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

To efekt źle skonstruowanego przepisu przejściowego – art. 71 ust. 2 nowelizacji zwanej potocznie Polskim Ładem (nowelizacja czeka na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw).

Co do zasady od 2022 r. Polski Ład wykluczy amortyzację nieruchomości mieszkalnych oraz praw o charakterze mieszkalnym (podobnie jak już dziś nie można amortyzować dla celów podatkowych gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów).

Zakaz amortyzacji będzie wynikał ze zmienionego art. 22c pkt 2 ustawy o PIT oraz z dodanego w art. 16c ustawy o CIT punktu 2a. Nadal będzie można amortyzować dla celów podatkowych budynki i lokale użytkowe.

Zmiana w Polskim Ładzie uderzy nie tylko w wynajmujących mieszkania, lecz także w indywidualnych przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes we własnym domu lub mieszkaniu, chyba że wykorzystują do tego wyodrębniony lokal – o charakterze użytkowym (np. gabinet lekarski, gabinet masażu, kancelarię adwokacką).

Wprowadzenie od 2022 r. zakazu amortyzacji nieruchomości mieszkalnych wzbudziło, już na etapie prac w parlamencie, wątpliwości co do zgodności z zasadą ochrony praw nabytych. Zasada ta jest wywodzona z konstytucyjnej zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji).

Swoje ultimatum postawił też prezydent, który zapowiedział, że podpisze nowelizację, jeżeli zostanie wprowadzonych do niej kilka zmian.

W związku z tym, po drugim czytaniu projektu Polskiego Ładu, posłowie PiS zgłosili poprawkę na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych. Miała ona umożliwiać dalsze amortyzowanie nieruchomości mieszkalnych, jeżeli zostały one nabyte lub wytworzone do końca 2021 r.

Dodano więc przepis przejściowy – art. 71 ust. 2, zgodnie z którym podatnicy PIT i CIT „mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.”.

– Konstruując ten przepis, ustawodawca popełnił błąd. Zamiast bowiem, w drodze wyjątku, umożliwić podatnikowi amortyzowanie w 2022 r. nieruchomości mieszkalnych, pozwolił jedynie na zaliczanie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast zakaz amortyzacji będzie już obowiązywał, bo będzie wynikał z art. 22c pkt 2 ustawy o PIT oraz z art. 16c pkt 2a ustawy o CIT – zwraca uwagę Adam Bartosiewicz ekspert współpracujący z DGP.

To oznacza, że co prawda będzie można potrącić odpisy, ale wyniosą one 0 zł (bowiem nieruchomości nie można już amortyzować). W efekcie przepis przejściowy (art. 71 ust. 2 nowelizacji) będzie martwy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 listopada 2021 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR