Jeśli wszyscy przedsiębiorcy będą wystawiali e-faktury w systemie fiskusa (KSeF), będzie to krok w kierunku dalszego upraszczania systemu, w tym likwidacji obecnego JPK_VAT oraz wstępnie wypełnionych deklaracji VAT – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Od 1 stycznia 2022 r. będzie można przesyłać faktury ustrukturyzowane za pomocą nowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od 2023 r. będzie to obowiązek.

– Raportowanie faktur w czasie rzeczywistym to nowa, rewolucyjna zmiana – mówiła Magdalena Brzuszczyńska, wicedyrektor i ekspert ds. e-podatków w PwC, podczas konferencji PwC i Microsoft dotyczącej KSeF.

Zdaniem Przemysława Kocha, dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki, który realizuje projekty IT dla sektora publicznego, obowiązkowe wystawianie e-faktur będzie krokiem do dalszego upraszczania systemu podatkowego. Ekspert wyjaśnił, że po wprowadzeniu obowiązku od 2023 r. Ministerstwo Finansów będzie miało online wszystkie dane z faktur.

– Nie widzę przeszkód, aby w takiej sytuacji zlikwidować obowiązek przesyłania JPK_VAT. Na podstawie danych z faktur będzie też można przygotować np. wstępną deklarację VAT-7 i VAT-7K. Przedsiębiorca mógłby wtedy potwierdzić jedynie, jakie koszty chce wykazać w danym miesiącu, i zaakceptować deklarację – mówił Przemysław Koch.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 listopada 2021 r., autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR