Lekarze, pielęgniarki i stomatolodzy, którzy są zatrudnieni na kontrakcie np. w szpitalu lub przychodni, nie mogą już w 2022 r. korzystać z karty podatkowej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że z tej formy opodatkowania nie mogą już korzystać podatnicy, którzy świadczą usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub osób fizycznych na potrzeby prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Takie prawo zachowali wyłącznie medycy prowadzący praktykę, w której przyjmują indywidualnych klientów.

Kto nie ma już prawa do karty, może rozliczać się z fiskusem według zasad ogólnych (skala podatkowa ze stawkami: 17 proc. i 32 proc.), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub 19-proc. liniowym PIT. Czas na wybór formy opodatkowania jest do 20 lutego br. Osoby, które nie dochowają tego terminu, będą musiały rozliczać się według zasad ogólnych – przypomniało MF.

Zmiany wynikają z Polskiego Ładu (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.), który znacząco ograniczył prawo do korzystania z karty podatkowej. Karta została wygaszona i zgodnie z art. 65 październikowej nowelizacji nie można już złożyć nowego wniosku o rozliczanie się w tej formie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 stycznia 2022 r., autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR