Fiskus może określić wartość auta bez opinii biegłego

Dziennik Gazeta Prawna (2011-08-03), autor: Przemysław Molik , oprac.: GR

sie 3, 2011

Jeśli podatnik uniemożliwi biegłemu określenie wartości sprowadzonego z zagranicy auta, to później nie może kwestionować decyzji organu podatkowego wymierzającej podatek do zapłaty – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Naczelnik urzędu celnego podważył prawidłowość danych w deklaracji akcyzowej złożonej przez podatnika od importowanego auta. Wezwał podatnika do podania przyczyn uzasadniających określenie wartości auta w kwocie znacznie odbiegającej od średniej ceny rynkowej podobnego samochodu. Podatnik wskazał, że auto było pozbawione wielu części, i że wartość z deklaracji jest rzeczywista i zaakceptowana przez urząd celny.

Organ celny powołał biegłego w celu ustalenia wartości rynkowej auta. Według podatnika powołany biegły nie jest osobą znajdującą się na liście biegłych sądowych i odmówił udostępnienia pojazdu. Urząd celny określił więc wartość samochodu na podstawie danych rynkowych i nakazał podatnikowi zapłatę akcyzy w wyższej kwocie.

Sprawa trafiła do NSA. Sąd podkreślił, że biegły powołany przez organy podatkowe nie musi znajdować się na liście biegłych sądowych, ponieważ zasada ta dotyczy postępowań karnych. W postępowaniu podatkowym biegłym może być każda osoba, która ma specjalistyczne wiadomości w danej dziedzinie. Wyrok jest prawomocny (Sygn. akt I GSK 490/10).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 sierpnia 2011 r.