Polski Ład nałożył na podatników obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych, ale nie znaczy to, że sprzedawcy muszą mieć terminale płatnicze. Wystarczy udostępnić konto do przelewu lub BLIK. Tak napisano na rządowym portalu biznes.gov.pl – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Ma to związek z obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. nowym wymogiem nałożonym na sprzedawców. Muszą oni umożliwić klientom zapłatę w formie bezgotówkowej za pomocą „instrumentu płatniczego”. To element Polskiego Ładu, który ma promować płatności bezgotówkowe.

Na portalu biznes.gov.pl, nadzorowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wyjaśniono, że nowy obowiązek można wypełnić na trzy sposoby, a udostępnienie terminala płatniczego jest tylko jednym z nich. Sprzedawcy mogą również umożliwić konsumentom zapłatę:

● za pomocą usługi BLIK lub

●udostępniając swój numer konta bankowego do płatności przelewem za zakupiony towar lub usługę.

„Spełnisz obowiązek umożliwienia płatności bezgotówkowej, jeśli udostępnisz jedną z możliwych opcji płatności bez użycia gotówki. Nie oznacza to, że musisz dysponować konkretnym urządzeniem, na przykład terminalem płatniczym” – czytamy na stronie biznes.gov.pl.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 stycznia 2022 r., autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR