Czy w sprawozdaniu Rb-NDS wykazywać pożyczką krótkoterminową – na wyprzedzające finansowanie kosztów działań korzystających ze środków UE – zaciągniętą przez gminę w BGK? Chodzi o pozycje D11 i D21 – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – skoro mowa o zaciąganiu zobowiązania na tzw. wyprzedzające finansowanie, to warto przypomnieć, że podstawą normatywną do zaciągania zobowiązań na podany cel jest art. 89 ust. 1 pkt 4 ustawy o finansach publicznych. Tam postanowiono, że jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na wyprzedzające finansowanie działań korzystających ze środków z budżetu Unii Europejskiej. Podejmując uchwałę w tym przedmiocie, organ stanowiący JST powinien określić charakter pożyczki i wskazać termin jej spłaty. Brak określenia tych danych stanowi istotne naruszenie prawa skutkujące nieważnością uchwały.

Skoro w zapytaniu pojawia się kontekst sprawozdawczy, niezbędne będzie odniesienie się do rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej. I tak, sprawozdanie Rb-NDS to sprawozdanie o nadwyżce/deficycie JST. Jeśli chodzi o konstrukcje tego sprawozdania, to faktycznie występują tam pozycje D11 i D21. Pozycja D11 została oznaczona jako  Kredyty, pożyczki, emisja papierów wartościowych” i stanowi podkategorię przychodów ogółem (D1). Oprócz wskazanej pozycji D11 są również inne podkategorie, w tym D12 oznaczona jako „Spłata udzielonych pożyczek”, D13 ‒ „Nadwyżka z lat ubiegłych”, D14 ‒ „Prywatyzacja majątku JST”, D15 ‒ „Wolne środki, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 6 ustawy o finansach publicznych” oraz D16 ‒ „Inne źródła”. Z kolei pozycja D21 została oznaczona jako „Spłata kredytów i pożyczek, wykup papierów wartościowych”. Pozycja ta stanowi podkategorię „Rozchodów ogółem” (D2). Oprócz wskazanej pozycji D21, są również inne podkategorie, w tym D22 oznaczona jako „Udzielone pożyczki” oraz D23 oznaczona jako „Inne cele”.

W każdym razie fakt krótkoterminowości pożyczki zaciągniętej w Banku Gospodarstwa Krajowego nie uchyla powinności jej wykazania w wymienionych w pytaniu pozycjach sprawozdania Rb-NDS. Pożyczka krótkoterminowa to w znaczeniu formalno-prawnym i cywilistycznym zobowiązanie, które powinno być uwidocznione w przychodach i rozchodach ww. sprawozdania. Brak informacji na ten temat w sprawozdaniu z dużym prawdopodobieństwem skutkowałoby wykazaniem tego jako nieprawidłowości przez właściwą miejscowo regionalną izbę obrachunkową.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 31 stycznia 2022 r., autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR