Wiek chorego dziecka nie ma wpływu na ulgę ulgi prorodzinnej w PIT

Dziennik Gazeta Prawna (2011-08-03), autor: Ewa Matyszewska , oprac.: GR

sie 3, 2011

Pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego z ZUS na niepełnosprawne dziecko nie pozbawia rodzica ulgi prorodzinnej w PIT – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Podatniczka wychowuje 33-letnią córkę, która ma orzeczoną I grupę inwalidztwa, pobiera rentę szkolną o symbolu IU, przyznaną przez ZUS na stałe z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.
Ma również przyznany dodatek pielęgnacyjny na stałe. Jednocześnie posiada dochód podlegający opodatkowaniu, przekraczający 3089 zł.

W interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 lipca 2011 r. (nr IPTPB2/415-130/11-4/KO) osoby, które zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wykonują obowiązek alimentacyjny względem dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, uprawnione są do skorzystania z ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Dotyczy to dzieci, które muszą mieć zapewnioną stałą lub długotrwałą opiekę lub pomoc innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz stałym współudziałem na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Rodzicowi więc przysługuje ulga z tytułu wychowywania niepełnosprawnego dziecka bez względu na wiek tego dziecka.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 sierpnia 2011 r.