Finansowanie szkolenia ze środków budżetowych uzasadnia zwolnienie tylko dla firm, które wystawiają faktury bezpośrednio podmiotom publicznym – czytamy w Rzeczpospolitej.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się przedsiębiorca prowadzący szkolenia ze zmian przepisów prawnych, na podstawie których urzędnicy wykonują swoje obowiązki. Świadczył on usługi na zlecenie innej firmy, spółki z o.o. Wyjaśnił, że spółka zleceniodawca na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT wystawia podmiotom publicznym faktury ze zwolnieniem. Zgodnie z tym przepisem zwolnione są m.in. usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych. Szlifowanie prawniczej wiedzy urzędników mieści się w tym opisie.
Zdaniem podatnika on też ma prawo zastosować preferencję. Wprawdzie jego klientem nie są bezpośrednio jednostki budżetowe, tylko spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ale de facto słuchaczami kursów są bezpośrednio pracownicy budżetowi, a szkolenia są finansowane ze środków publicznych.
Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji indywidualnej (IPTPP1/443-18/11-6/MS) nie zgodziła się z tymi wnioskami. „W sytuacji gdy wnioskodawca świadczy usługę szkolenia (…) jako podwykonawca, nie może zastosować zwolnienia z opodatkowania, lecz zobowiązany jest świadczone usługi opodatkować 23-proc. stawką VAT” – stwierdził fiskus. Zdaniem izby jedynie świadczenie usług bezpośrednio na rzecz instytucji wypłacającej środki publiczne uprawnia do zwolnienia.
Więcej w Rzeczpospolitej z 4 sierpnia 2011 r.