Pracuję na etacie, a jednocześnie dorabiam w innej firmie na umowie zlecenia. W trakcie zwolnienia lekarskiego trwającego dwa tygodnie wykonałem kilka czynności dla mojego zleceniodawcy. Wynagrodzenie za te czynności było jednak wyższe niż potencjalnie utracony zasiłek, więc świadomie podjąłem ryzyko. W jakim czasie ZUS może wydać decyzję nakazującą zwrot zasiłku? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – w opisywanym przypadku zastosowanie będzie miał art. 17 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z nim ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Co prawda ZUS nie zawsze wykryje wykonywanie pracy zarobkowej, jednak w opisywanej sytuacji raczej nie będzie miał z tym problemu. Wszystko dlatego, że od wynagrodzenia ze zlecenia płatnik będzie musiał odprowadzić przynajmniej składkę zdrowotną. A to pozwoli ZUS podejrzewać, że praca była wykonywana w trakcie zwolnienia lekarskiego. Jeśli zostanie to potwierdzone w trakcie postępowania wyjaśniającego, ZUS wyda decyzję uznającą wypłacony zasiłek za świadczenie nienależnie pobrane. Zgodnie z art. 84 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych za takie uznaje się świadczenia:

● wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie do nich prawa albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca świadczenie była pouczona o braku prawa do ich pobierania;

● przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez osobę pobierającą świadczenia;

● z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

W opisywanym przypadku ZUS będzie mógł wydać decyzję nakazującą zwrot zasiłku w okresie pięciu lat od ostatniego dnia orzeczonej niezdolności do pracy, za którą zasiłek ten pobrano.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 marca 2022 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR