W spółce doszło do zmian kadrowych w wyniku czego – wbrew wymaganiom wynikającym z art. 31 ordynacji podatkowej – od kilku miesięcy nie została wyznaczona osoba, do której obowiązków należałoby obliczanie i opłacanie podatków. Jak w takiej sytuacji prawidłowo wyznaczyć taką osobę odpowiedzialną, aby wypełnić wszystkie obowiązki z przywołanego przepisu? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – zgodnie z art. 31 ordynacji podatkowej osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej – w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.

Na mocy powyższego przepisu na płatnika podatku dochodowego nałożone zostały dwa obowiązki. Po pierwsze, musi on wyznaczyć osoby, do których zadań będzie należało obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe ich wpłacanie organowi podatkowemu. Chociaż art. 31 ordynacji podatkowej używa liczby mnogiej, to nie ma przeszkód, żeby wskazać tylko jedną osobę. Płatnik może też wyznaczyć nawet trzy grupy osób realizujących te zadania. W takiej sytuacji pierwsza grupa byłaby odpowiedzialna za obliczanie podatków, druga – za ich pobieranie i wreszcie trzecia za terminowe wpłacanie pobranych kwot podatków. Co ważne, osobą wyznaczoną nie musi być pracownik płatnika, ponieważ realizację zadań z omawianego przepisu można powierzyć również zewnętrznemu biuru rachunkowemu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 kwietnia 2022 r., autor: Dominika Pawlak, oprac.: GR