PIT: Wynajmujący nadmorski lokal jest przedsiębiorcą

Rzeczpospolita (2011-08-07), autor: Monika Pogroszweska , oprac.: GR

sie 7, 2011

Jeśli właściciel mieszkania udostępnia je w sezonie turystom, to według fiskusa prowadzi działalność gospodarczą. Traci wtedy prawo do stawki 8,5 proc. ryczałtu – donosi Rzeczpospolita.

Właścicielka mieszkania w jednej z nadmorskich miejscowości, wiosną ubiegłego roku zamieściła informację w Internecie, że wynajmie je turystom za 300 zł za dobę. Do urzędu skarbowego zgłosiła, że rozpoczyna tzw. najem prywatny i wybiera opodatkowanie ryczałtem ze stawką 8,5 proc. od przychodu.
Po pewnym czasie dostała wezwanie do urzędu skarbowego, że prowadzi niezarejestrowaną działalność gospodarczą i musi dopłacić podatek według stawek 18 proc. i 32 proc, wraz z odsetkami.

Według Ministerstwa Finansów praktyka fiskusa jest prawidłowa. „Jeżeli czynność sezonowego najmu mieszkań jest działalnością zarobkową mającą charakter usługi i jest prowadzona we własnym imieniu bez wzglądu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły, to na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy należy uznać, że najem taki wykonywany jest w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej”.

Według MF osoba wynajmująca mieszkanie sezonowo powinna zarejestrować działalność gospodarczą i płacić z tego tytułu składki ubezpieczeniowe. Musiałaby płacić podatki na zasadach ogólnych, bez prawa do ryczałtu.

Tymczasem ryczałt jest nie tylko najprostszą, ale w wielu wypadkach najkorzystniejszą formą opodatkowania najmu. Nie można wprawdzie odliczyć kosztów utrzymania wynajmowanego lokalu, ale rekompensuje to niska stawka.

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 sierpnia 2011 r.