Podatnicy złożyli już prawie 13 mln zeznań za 2021 r. i otrzymali ok. 9 mld zł zwrotu nadpłaty – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Termin na złożenie zeznania i ewentualną dopłatę podatku mija w tym roku w poniedziałek, 2 maja (30 kwietnia przypada w sobotę).

Przypomnijmy, że wzorem lat ubiegłych Krajowa Administracja Skarbowa wypełniła – w ramach usługi Twój e-PIT – zeznania PIT-37, PIT-38, PIT-28 i PIT-36, z tym że dwa ostatnie nie są sporządzone przedsiębiorcom, tylko np. osobom osiągającym przychody z prywatnego najmu.

Z danych MF wynika, że podatnicy chętnie korzystają z usługi Twój e-PIT. Do 19 kwietnia br. rozliczyli się w ten sposób w sumie 4,3 mln razy. Z informacji MF wynika, że w tym roku pierwszy PIT-37 został złożony już 37 sekund po uruchomieniu usługi, tj. po północy 15 lutego br. Najmłodsza osoba, która skorzystała z tej opcji, miała 18 lat, a najstarsza 110 lat.

Osoby zobowiązane do rozliczenia się na formularzu PIT-37 i/lub PIT-38 mogą nic nie zrobić z wypełnionym przez skarbówkę zeznaniem; w takiej sytuacji zostanie ono automatycznie uznane za wysłane 2 maja. Dzięki temu będzie złożone w terminie, nawet gdyby podatnik nie podjął żadnych działań.

Dotychczas – jak wynika z danych MF – na 9,4 mln zeznań PIT-37 (złożonych zarówno elektronicznie, jak i papierowo) ponad 4,1 mln złożono z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 kwietnia 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR