Podatnik kupił panele fotowoltaiczne (bez montażu). Za zakup otrzymał fakturę na kwotę 39 999 zł z adnotacją ,,mechanizm podzielonej płatności”. Czy to oznacza, że musi opłacić tę fakturę z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności? – pyta czytelnik Dziennika Gazeta Prawna.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT nabywcy towarów i usług mają obowiązek dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Jest tak, jeżeli łącznie spełnionych jest pięć warunków, w tym jeżeli otrzymana faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT albo nabycia towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT dotyczy kwota płacona przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi.

Zdaniem eksperta panele fotowoltaiczne są klasyfikowane na gruncie PKWiU w grupowaniu 27.11.32.0 obejmującym zespoły prądotwórcze z silnikami o zapłonie iskrowym; pozostałe zespoły prądotwórcze; elektryczne przetwornice jednotwornikowe. W związku z tym nie należą one do towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. W przedstawionej sytuacji podatnik nie ma więc obowiązku dokonania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. I choć na otrzymanej fakturze znajduje się adnotacja „mechanizm podzielonej płatności”, to nie przesądza ona o istnieniu obowiązku dokonania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (i odwrotnie – brak na fakturze adnotacji „mechanizm podzielonej płatności” nie wyłącza obowiązku dokonania płatności z zastosowaniem split paymentu).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 maja 2022 r., autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR