Spółka powstała w wyniku podziału majątku po likwidacji innego podmiotu może przejść na ryczałt od dochodów spółek – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka przed laty wniosła przedsiębiorstwo do spółki komandytowej i stała się jej komplementariuszem. Pod koniec 2021 r. wspólnicy podjęli uchwałę o rozwiązaniu SK. Wskutek likwidacji spółki dokonano podziału jej majątku. Komandytariusze dostali zwrot wkładów pieniężnych, a komplementariusz przejął natomiast całość przedsiębiorstwa.

Następnie (31 stycznia 2022 r.) złożył on zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Chciał się jednak upewnić, czy przejęcie przedsiębiorstwa w wyniku podziału majątku po likwidacji spółki nie uniemożliwia mu korzystania z estońskiego CIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 3 czerwca 2022 r. sygn. 0111-kDIB1- -3.4010.75.2022.2.JkU) potwierdził, że w tym wypadku nie zachodzi sytuacja wskazana w art. 28k ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT.

Przepis ten uniemożliwia wybór estońskiego CIT podatnikom, którzy zostali podzieleni przez wydzielenie albo wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu:

● uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo,

● zorganizowaną część przedsiębiorstwa, albo

● składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10 tys. euro.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że żadna z tych sytuacji nie ma miejsca w rozpatrywanej sprawie. Nie ma tu także zastosowania art. 28k ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, który mówi m.in. o podatnikach utworzonych w wyniku połączenia lub podziału.

Czy taka korzystna wykładnia fiskusa może zachęcać do optymalizacji podatkowej poprzez likwidację działających spółek w celu otwarcia sobie drogi do wyboru estońskiego CIT?

Eksperci nie spodziewają się takiego obrotu sprawy. Zwracają uwagę na podatkową nieopłacalność takich działań.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 czerwca 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR