Podatnik sprzedaje działkę stanowiącą grunt przeznaczony pod zabudowę, na której znajduje się budynek użytkowy przeznaczony do rozbiórki. Budynek ten był przez podatnika przez wiele lat wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, nie był modernizowany. Jaką stawkę VAT należy zastosować, sprzedając tę nieruchomość? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – Z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT wynika, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Brzmienie tego przepisu powoduje, że w przypadku dostaw gruntów zabudowanych nie dochodzi do podlegających odrębnemu opodatkowaniu dostaw gruntów, lecz grunty podlegają opodatkowaniu w ramach dostaw budynków lub budowli.

Dostawy budynków i budowli często przy tym korzystają ze zwolnień z VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. W przypadkach takich zwolniona z VAT jest również wartość gruntu, na których te budynki i budowle się znajdują. Dotyczy to także dostaw obejmujących budynki i budowle przeznaczone do rozbiórki. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 kwietnia 2022 r. (nr 0114-KDIP4-3.4012.92.2022.1.IG). W interpretacji tej czytamy, że „w przedmiotowej sprawie w odniesieniu do sprzedaży działki 2 stanowiącej teren zabudowy produkcyjno-usługowej wraz z budowlą ‒ silosem zbożowym trwale z gruntem związanym przeznaczonym do rozbiórki, znajdującym się na działce nr 2, będą Państwo mogli skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy”.

Powyższe nie dotyczy jednak transakcji obejmujących budynki, których rozbiórka już się rozpoczęła. Orzekł tak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 19 listopada 2019 r., sygn. C-461/08, w którym czytamy, że „zwolnieniem z podatku VAT nie jest objęta dostawa działki, na której wciąż stoi stary budynek, który ma zostać rozebrany w celu wzniesienia na jego miejscu nowej konstrukcji i którego rozbiórka, do jakiej zobowiązał się sprzedający, rozpoczęła się przed tą dostawą. Takie transakcje dostawy i rozbiórki stanowią w świetle podatku VAT transakcję jednolitą, mającą na celu jako całość dostawę nie tyle istniejącego budynku i gruntu, na którym stoi, co niezabudowanej działki, niezależnie od stanu zaawansowania robót rozbiórkowych starego budynku w momencie rzeczywistej dostawy działki”.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 czerwca 2022 r., autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR