Na emeryturę lepiej odkładać w OFE niż w ZUS…

Gazeta Prawna , autor: Bartosz Marczuk , oprac.: GR

maj 8, 2007

Średnio zarabiający Polak ma na koncie w OFE przeciętnie 22,3 tys. zł. Gdyby został w ZUS, miałby 16,3 tys. zł.

W najnowszej analizie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej porównuje, ile pieniędzy na emeryturę posiada osoba będąca członkiem OFE, a ile ta, która pozostała w I filarze. Jej autorzy analizują ponad siedmioletni okres przynależności do II filara – od lipca 1999 r. do grudnia 2006 r.

Jak rosną oszczędności

Osoba zarabiająca w tym czasie przeciętne wynagrodzenie wpłaciła do OFE 14 221 zł. Kapitał ten po uwzględnieniu zysków z inwestycji, ale także opłat i prowizji pobranych przez OFE wzrósł średnio do kwoty 22 284 zł. Gdyby przyszły emeryt nie przystąpił do II filara, miałby na swoją emeryturę mniej pieniędzy. Resort pracy szacuje, że ta sama kwota w ZUS (po waloryzacji) wzrosła o 2,1 tys. zł, do 16 321 zł.

Wartość kapitału w OFE przekroczyła kwotę wpłaconych tam pieniędzy średnio o 56,7 proc, a te same składki wpłacane do ZUS wzrosły o 14,8 proc. Gdyby pieniądze, które trafiły do II filara, były ulokowane na lokacie bankowej (o zmiennym oprocentowaniu, z comiesięczną kapitalizacją odsetek), ich wartość wynosiłaby 16 946 zł (wzrost o 19,2 proc).

Więcej Gazeta Prawna.