Umowa pożyczki, której przedmiotem są kryptowaluty zaliczane do kategorii praw majątkowych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Kobieta rozważa wzięcie pożyczka w kryptowalucie od osoby fizycznej lub przedsiębiorcy. Tłumaczyła, że przedmiotem umowy będzie określona ilość kryptowaluty, a zwrot nastąpi po upływie określonego w niej czasu. Chciała się upewnić, że od takiej pożyczki nie będzie musiała zapłacić PCC.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 27 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB2- -2.4014.112.2022.4.MZ). Przypomniał, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o PCC podlegają umowy pożyczki, jeżeli ich przedmiotem są pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku.

Tymczasem, jak podkreślił organ, wirtualne waluty na gruncie ustawy o PCC są traktowane jako prawo majątkowe. – Wobec braku definicji legalnej pojęcia „prawo majątkowe” należy odnieść się do ustaleń orzecznictwa oraz doktryny – stwierdził dyrektor KIS.

Zgodnie z nimi prawa majątkowe to prawa podmiotowe pozostające w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego, związane z jego majątkiem, charakteryzujące się dwiema podstawowymi cechami:

● działalnością (mogą być przedmiotem obrotu),

● posiadaniem określonej wartości majątkowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 lipca 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR