Zwrot akcyzy od auta po okresie wypożyczenia

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sie 1, 2022

Po zakończeniu umowy najmu i zwróceniu samochodu do zagranicznej wypożyczalni będzie można wystąpić o zwrot wcześniej zapłaconej akcyzy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Spółka zamierza wynajmować samochody osobowe z zagranicznych wypożyczalni. W chwili zawarcia umowy najmu auta będą się znajdować na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Polska i nie będą zarejestrowane w naszym kraju. W trakcie trwania umowy spółka będzie użytkowała pojazdy na potrzeby swojej działalności gospodarczej na terytorium Polski przez dłużej niż 30 dni. Po zakończeniu najmu samochody zostaną zwrócone do zagranicznej wypożyczalni (auta zostaną przemieszczone z Polski na terytorium innego państwa UE). W trakcie trwania umowy pojazd pozostaje własnością zagranicznej wypożyczalni, nie zostanie zarejestrowany w Polsce, spółka będzie nimi jednak rozporządzać jak właściciel.

W związku z tym firma będzie musiała zapłacić akcyzę od tych aut. Chciała się upewnić, czy po zwróceniu samochodów do zagranicznej wypożyczalni będzie mogła odzyskać zapłaconą należność.

Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 27 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB3- -3.4013.136.2022.2.JS).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 sierpnia 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR