Amortyzacja mieszkań jeszcze tylko w 2022 r.

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sie 8, 2022

Tylko w tym roku można jeszcze dokonać odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 r. i zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów na zasadach obowiązujących w 31 grudnia 2021 r. – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Przedsiębiorca w ewidencji środków trwałych ma trzy mieszkania nabyte przed 1 stycznia 2022 r. Amortyzuje je metodą liniową stawką 10 proc. Chciał się upewnić, czy nadal może dokonywać odpisów amortyzacyjnych na dotychczasowych zasadach do pełnego zamortyzowania.

Ograniczenia w tym zakresie wprowadziła nowelizacja zwana Polskim Ładem (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.). Co do zasady od tego roku Polski Ład wykluczył amortyzację nieruchomości mieszkalnych oraz praw o charakterze mieszkalnym. Zakaz amortyzacji wynika ze zmienionego art. 22c pkt 2 ustawy o PIT oraz z dodanego w art. 16c ustawy o CIT punktu 2a. Nadal będzie można amortyzować dla celów podatkowych budynki i lokale użytkowe.

Dodano jednak przepis przejściowy – art. 71 ust. 2 – zgodnie z którym podatnicy PIT i CIT „mogą, nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2022 r., zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego lub prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 2022 r.”.

Według podatnika jest to niezgodne z konstytucyjną zasadą ochrony praw nabytych i interesów w toku (art. 2 konstytucji).

Podatnik podkreślił, że ustawodawca nie powinien w trakcie trwania amortyzacji zmieniać zasad polegających na wykluczeniu z obiektów podlegających amortyzacji składnika majątku, którego amortyzację rozpoczęto, ale przed tymi zmianami nie zakończono. Dlatego uznał, że może dokończyć amortyzację.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 28 lipca 2022 r., sygn. 0115-KDIT3.4011.523.2022.1.JS). Wyjaśnił, że na podstawie przepisu przejściowego (art. 71 ust. 2) podatnicy jeszcze przez rok (2022) będą stosować przepisy dotyczące amortyzacji środków trwałych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 8 sierpnia 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR