Organizacja pożytku publicznego, która nie poda numeru rachunku w terminie, traci prawo do środków z 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Fundacja pożytku publicznego rozpoczęła działalność w 2016 r. Zasadniczo była uprawniona do otrzymywania 1 proc. podatku od osób, które wskazały ją w swoich zeznaniach rocznych PIT.

Fundacja spóźniła się ze złożeniem zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-8, w którym wskazała numer rachunku do przekazania 1 proc. podatku. Zrobiła to 5 grudnia 2017 r., a zgodnie z przepisami miała na to czas do 30 czerwca.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił jej więc przekazania środków 1 proc. PIT za 2016 r.

Fundacja uważała, że postąpił niesłusznie. Tłumaczyła, że zgodnie z art. 45c ust. 6 pkt 1 ustawy o PIT naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1 proc. podatku tylko, jeżeli OPP nie podała numeru rachunku bankowego lub numer tego rachunku jest nieprawidłowy.

Fundacja podkreślała, że żadna z tych okoliczności nie miała miejsca w jej sprawie, a opóźnienie w złożeniu NIP-8 nie może być przyczyną odmowy. Przekonywała, że przemawia za tym wykładnia celowościowa przepisów.

Organy podatkowe były jednak innego zdania. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Opolu stwierdził, że skoro fundacja nie zawiadomiła do 30 czerwca 2017 r. o numerze rachunku bankowego, na który mają być przekazane jej środki z 1 proc. PIT, to nie dopełniła obowiązku, o którym mowa w art. 27a ust. 8 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2016 r. poz. 1817 ze zm.). Przepis ten daje fundacjom czas do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym na wskazanie rachunku bankowego przeznaczonego do przekazania im 1 proc. podatku.

Tego samego zdania co fiskus były sądy obu instancji. Orzekły, że nie jest możliwa inna wykładnia art. 27a ust. 8 ustawy o działalności pożytku publicznego(wyrok NSA z 17 sierpnia 2022 r., sygn. akt II FSK 254/20).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 sierpnia 2022 r., autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR