Niecałe 10 minut na złożenie wniosku o Dobry Start

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

sie 18, 2022

9 minut i 35 sekund to średni czas potrzebny, aby złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad 2,7 mln świadczeń dla ponad 3 mln dzieci. Do rodziców trafiło w sumie ok. 827 mln zł.

Rodzice i opiekunowie złożyli już wnioski na świadczenia dla 3,4 mln dzieci. Wypłata świadczeń rozpoczęła się 18 lipca i realizowana jest na bieżąco.

Z wyprawki szkolnej ma skorzystać w tym roku ponad 4,4 mln dzieci. Środki z programu przysługują rodzicom dzieci do 20 roku życia i do 24. roku życia – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać do 30 listopada wyłącznie elektronicznie przez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej lub portal Empatia.

Powiadomienie o tym, że świadczenie zostało przyznane, rodzice otrzymają na adres e-mail podany we wniosku. Pieniądze wypłacamy na rachunek bankowy wskazany we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia.

Jeśli będzie trzeba coś wyjaśnić w związku z wnioskiem, rodzic lub opiekun otrzyma wezwanie w tej sprawie na swoim profilu na PUE ZUS oraz powiadomienie SMS (na numer telefonu wskazany we wniosku).

Wnioski złożone do 31 sierpnia rozpatrzymy do końca września.

ZUS (2022-08-16), autor: nieznany, oprac.: GR