Dopłaty do pensji niepełnosprawnych mogą być wyższe

Dziennik Gazeta Prawna (2011-08-16), autor: Michalina Topolewska , oprac.: GR

sie 16, 2011

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja tzw. ustawy rehabilitacyjnej miała przywrócić stabilizację finansową PFRON. Czy wypłata dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników nie jest już zagrożona?

Rzeczpospolita przeprowadziła wywiad z Jarosławem Dudą, wiceministrem pracy i polityki społecznej, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, który stwierdził m.in., że sytuacja finansowa PFRON jest stabilna i w kolejnych latach powinna się utrzymać. Mając poczucie bezpieczeństwa, można realizować wszystkie zadania, które są zapisane w ustawie. W kwestii zaś możliwości podniesienia podstawy dofinansowań do pensji niepełnosprawnych pracowników, która jest zamrożona na poziomie minimalnej płacy z 2009 r. minister zlecił już PFRON przygotowanie analizy i symulacji, na ile poprawa sytuacji funduszu może się przełożyć na wzrost podstawy dopłat do pensji. Należy sprawdzić, czy stać nas na wprowadzenie wskaźnika w wysokości minimalnego wynagrodzenia na poziomie z 2010 czy 2011 roku. Ostateczna decyzja będzie w tej sprawie podjęta we wrześniu.

Na pytanie dotyczące zrównania dofinansowania do pensji niepełnosprawnych zatrudnionych na otwartym i zamkniętym rynku pracy, minister Duda stwierdził, że nie jestem przekonany do takiego rozwiązania. Same ZPChr uważają, że skoro ponoszą większe koszty związane z utrzymaniem przychodni w firmach, dostosowaniem miejsc pracy i innymi obowiązkami wynikającymi z ustawy i rozporządzeń, to dofinansowania nie powinny być zrównane. Jeżeli więc wszystkim pracodawcom mielibyśmy wypłacać taką samą pomoc, na firmy działające na otwartym rynku pracy trzeba byłoby nałożyć takie same obciążenia jak na ZPChr.

Kolejne pytanie było związane z problemem rezygnacji coraz większej liczby firm ze statusu ZPChr. Czy może to doprowadzić do zniknięcia chronionego rynku pracy? Minister Duda w odpowiedzi stwierdził, że nie sądzi, aby rynek ten zniknął, bo nie znajdziemy dla wielu grup niepełnosprawnych innego miejsca zatrudnienia i rehabilitacji. Szczególnie jeśli chodzi o grupy specjalne, np. osoby z dysfunkcją wzroku, oraz sprzężonymi niepełnosprawnościami. Nie będzie też likwidacji chronionego rynku pracy, bo obowiązkiem rządu jest dbanie o to, aby te grupy miały zapewnione bezpieczne warunki zatrudnienia. A taką gwarancję daje tylko chroniony rynek pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 sierpnia 2011 r.