Lokum dla teściowej jest bez preferencji

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

wrz 23, 2022

Zakup mieszkania dla teściowej nie jest własnym celem mieszkaniowym podatnika, a więc dochód przeznaczony na zakup tego lokalu nie jest zwolniony z PIT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Kobieta dostała od ojca dużą działkę. Działka weszła do jej majątku osobistego. Na części tej działki, wydzielonej z całości, kobieta postanowiła z mężem wybudować dom. W połowie 2018 r. zaciągnęli wspólnie kredyt na budowę, ale w trakcie realizacji koszty rosły, dom okazał się zbyt duży, a raty kredytu zaczęły nadmiernie ciążyć.

Matka męża, czyli teściowa podatniczki, postanowiła pomóc małżonkom. Wspólnie uzgodnili, że sprzeda ona swoje mieszkanie, a za pieniądze z tej sprzedaży małżonkowie spłacą część kredytu.

Niestety po częściowej spłacie kredytu okazało się, że małżonków nadal nie stać na dokończenie budowy. Co gorsza, wspólne zamieszkiwanie z teściową sprawiło, że relacje rodzinne zaczęły się mocno pogarszać. Dochodziło do kłótni, pies teściowej wymagał wyprowadzania o piątej nad ranem, a na dodatek teściowa zaczęła często chorować, wymagała opieki, zaś małżonkom urodziło się dziecko.

Małżonkowie podjęli decyzję o sprzedaniu domu w budowie oraz pozostałej części działki. Za te pieniądze kupili dwa mieszkania: jedno dla siebie i dzieci (bo mieli już dwójkę), a drugie dla teściowej i jej psa. Właścicielami obu lokali byli małżonkowie.

Teściowa nadal chorowała, wymagała opieki, więc małżonkowie bardzo często przebywali u niej. Zdarzało się, że syn u niej spał (m.in. po to, aby wyprowadzić o piątej rano psa). Małżonkowie planowali, że w przyszłości mieszkanie po teściowej będzie służyło albo im samym, albo ich dzieciom.

Podatniczka chciała się upewnić, że zakup mieszkania dla teściowej należy uznać za własny cel mieszkaniowy objęty ulgą mieszkaniową. Tym samym pieniądze ze sprzedaży działek i domu powinny być w części przeznaczonej na ten zakup zwolnione z PIT, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT – uważała.

Nie zgodził się z nią dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 18 sierpnia 2022 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4011.520.2022.1.MW).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 września 2022 r., autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR