Intercyza może pozbawić ulgi w PCC

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

wrz 26, 2022

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych, przysługujące małżonkom przy wspólnym zakupie gruntu rolnego, przepada, jeżeli przed upływem pięciu lat grunt ten zostanie przeniesiony na jednego z małżonków w drodze podziału majątku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Mężczyzna wraz z żoną kupił działkę rolną o powierzchni 2,26 ha. Zakup ten był zwolniony z PCC, bo działka po połączeniu z innymi gruntami tworzyła większe gospodarstwo rolne, o powierzchni pomiędzy 11 ha a 300 ha.

Jednak przed upływem pięciu lat małżonkowie zawarli rozdzielność majątkową, a grunt przeszedł w całości na własność męża. Ten sądził, że nie będzie musiał płacić PCC, bo – jak argumentował – gospodarstwo nie zostało nabyte przez osobę trzecią.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 22 września 2022 r., sygn. 0111-KDIB2-2.4014.84.2022.2.PB). Wyjaśnił, że jeżeli jeden z nabywców (w tym wypadku żona) przenosi kupioną nieruchomość, będącą przedmiotem zwolnienia z PCC, na rzecz drugiego z nabywców (męża), a podział majątku ma miejsce przed upływem pięciu lat od dnia zakupu, to prawo do zwolnienia wygasa. Żona naruszyła bowiem w ten sposób warunek prowadzenia gospodarstwa rolnego przez co najmniej pięć lat od nabycia.

Bez znaczenia jest to, że zbyła nieruchomość na rzecz męża, a nie na rzecz osób trzecich – dodał organ.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 września 2022 r., autor: Agnieszka Pokojska, oprac.: GR