Równocześnie z podaniem o rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, co ma nastąpić za trzy miesiące, pracownik złożył wniosek o refundację kosztów poniesionych na zakup okularów korygujących wzrok do pracy przy komputerze. Czy w takim przypadku pracodawca jest to do tego zobowiązany? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – planowane przejście na emeryturę nie ma wpływu na obowiązek pracodawcy polegający na zapewnieniu pracownikowi zatrudnionemu przy obsłudze komputera okularów korygujących wzrok na czas realizowania obowiązków służbowych uzasadniających ich zapewnienie. W takim przypadku pracodawca może co najwyższej zastrzec, że po ustaniu stosunku pracy pracownik będzie zobowiązany do zwrotu okularów lub ich proporcjonalnej wartości.

Obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wynika z par. 8 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Na jego podstawie pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych) wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Warunkiem jest jednak, aby pracownik wykonywał pracę przy komputerze powyżej czterech godzin dziennie. W innych przypadkach (np. stanowiska kierowcy, kasjera, robotnika itp.) pracodawca nie musi pokrywać kosztów związanych z zakupem okularów. Żaden szczegółowy przepis nie nakłada takiego obowiązku, ponieważ okulary korygujące wzrok nie są środkiem ochrony indywidualnej w rozumieniu art. 237[6] kodeksu pracy. Pracodawca ma w tym przypadku prawo oczekiwać od pracownika, że jeżeli ma on jakąś wadę wzroku, to zapewni sobie okulary we własnym zakresie, tak aby móc należycie wykonywać swoje obowiązki.

Zgodnie z przepisami omawianego rozporządzenia prawo do refundacji kosztów poniesionych na zakup okularów do pracy przy komputerze przysługuje zarówno pracownikom, jak i praktykantom i stażystom, o ile korzystają z komputera co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Niedopuszczalne byłoby zatem ograniczenie powyższego uprawnienia od rodzaju zawartej umowy (na okres próbny, czas określony, czas nieokreślony) lub długości jej trwania (np. co najmniej 12 miesięcy) lub też planowanego przejścia na emeryturę (tak jak w tym przypadku za trzy miesiące).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 września 2022 r., autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR