Waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego jest powiązana z podwyżką najniższego wynagrodzenia. I chociaż minimalna pensja wzrośnie w przyszłym roku dwa razy, to wysokość wsparcia dla opiekunów zostanie podniesiona raz, bo przepisy przewidują jedną jego waloryzację w danym roku – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2022 r. (Dz.U. poz. 1952) w przyszłym roku najniższe wynagrodzenie za pracę wzrośnie dwukrotnie. Najpierw, od 1 stycznia, będzie wynosić 3490 zł, a od 1 lipca 3600 zł. Ta podwyżka jest istotna nie tylko dla osób zarabiających minimalną pensję, lecz także dla osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, które są uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego. Wzrost należnej im pomocy finansowej jest bowiem uzależniony od tego, jak zmienia się najniższe wynagrodzenie. Jednak z uwagi na to, że wzrośnie ono w 2023 r. dwa razy, zarówno wśród opiekunów, jak i samorządów pojawiły się pytania, jak będzie wyglądać waloryzacja świadczenia pielęgnacyjnego i czy jego kwota też zostanie podniesiona dwa razy.

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma brzmienie art. 17 ust. 3a–3d ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.), który określa zasady weryfikacji świadczenia pielęgnacyjnego. Przewiduje on, że kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia polegającej na zwiększeniu jego wysokości o wskaźnik waloryzacji. Tym wskaźnikiem jest zaś procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na dzień 1 stycznia roku, w którym ma miejsce waloryzacja, w stosunku do wysokości najniższej pensji z 1 stycznia roku poprzedniego. Takie brzmienie przepisów wskazuje, że w 2023 r. nastąpi tylko jedna podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego – od 1 stycznia – i nie będzie kolejnej od lipca. Potwierdza to stanowisko przekazane przez resort rodziny, który informuje, że przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych przewidują jedną waloryzację świadczenia pielęgnacyjnego w danym roku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 października 2022 r., autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR