Z końcem października upływa mi okres wypowiedzenia w mojej firmie. Od kilku tygodni choruję, choroba prawdopodobnie będzie się przedłużać. Czy nawet po zakończeniu etatu lekarz może wystawiać mi zwolnienie lekarskie? Czy będę mieć prawo do zasiłku? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – prawo do zasiłku chorobowego przysługuje także osobie, której w trakcie niezdolności do pracy ustał tytuł ubezpieczeniowy – jak w opisywanym przypadku. Trzeba jednak pamiętać o odrębnościach. Zgodnie z ogólną zasadą prawo do zasiłku przysługuje maksymalnie przez 182 dni (270 – jeśli przypada w okresie ciąży). W przypadku ustania ubezpieczenia zasady są inne. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za okres niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni. Nie dotyczy to niezdolności do pracy, o której mowa w art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej (niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy, która przypada w okresie ciąży lub powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów) oraz spowodowanej gruźlicą lub występującej w trakcie ciąży. Żadna z tych szczególnych okoliczności nie została przedstawiona w opisie sytuacji, dlatego należy wnioskować, że nie występują. Ubezpieczona może otrzymać zasiłek chorobowy za maksymalnie 91 dni, licząc od 31 października. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę ogólny limit zasiłkowy, tj. 182 dni. Nie ma przeszkód, aby lekarz wystawiał zaświadczenie o niezdolności do pracy także po ustaniu tytułu ubezpieczeniowego. Zasiłku nie będzie wypłacał były pracodawca, a ZUS.

Po upływie okresu zasiłkowego, jeśli choroba przedłuża się, można wystąpić do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Może ono zostać przyznane na maksymalnie 12 miesięcy. W tym przypadku niezdolność do pracy stwierdza lekarz orzecznik ZUS, a nie dowolny lekarz, który może wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy. Na podstawie orzeczenia ZUS wydaje decyzję o przyznaniu lub odmowie świadczenia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 października 2022 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR