Nadchodzą chłodne miesiące, część naszych pracowników będzie w tym czasie wykonywała prace na zewnątrz. Czy jako pracodawca jesteśmy zobowiązani zapewnić pracownikowi kurtkę ocieplaną? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – obowiązek zapewnienia pracownikowi kurtki ocieplanej spoczywa na pracodawcy, który zatrudnia danego pracownika w warunkach narażenia go na działanie niskiej temperatury, stwarzającej ryzyko dla zdrowia pracownika, w szczególności podczas prac wykonywanych na zewnątrz pomieszczeń lub prac wykonywanych w pomieszczeniach o bardzo niskiej temperaturze.

Zgodnie z art. 237 par. 1 kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego dostarczania pracownikom środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, oraz informowania pracowników o sposobach posługiwania się tymi środkami. Pracodawca ma także obowiązek dostarczać pracownikom nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

To również pracodawca powinien ustalić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, jak również przewidywane okresy użytkowania tej odzieży i obuwia roboczego. Powinno to zostać skonsultowane z przedstawicielami pracowników.

Przepisy pozwalają również, aby pracodawca ustalił stanowiska, na których dopuszczalne będzie używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego spełniających wymagania bhp. Nie dotyczy to jednak stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi albo promieniotwórczymi bądź materiałami biologicznie zakaźnymi. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego należy się ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 27 października 2022 r., autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR