Przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na sześć miesięcy. Doszły mnie jednak słuchy, że pracodawca po trzech miesiącach zamierza mnie zwolnić. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę stawić się do pracy po trzech miesiącach otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego, co uniemożliwi zwolnienie mnie z pracy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – zgodnie z art. 53 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:

a) dłużej niż trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż sześć miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Zgodnie zaś z art. 53 par. 3 k.p. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jednak pracownik nie może w okresie, w którym stwierdzono niezdolność do pracy, tak po prostu przystąpić do pracy. Przy czym, jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 21 maja 2014 r., sygn. akt I PK 290/13., domniemanie, że pracownik w okresie, na który przyznano mu świadczenie rehabilitacyjne, jest niezdolny do pracy, może zostać obalone, bo moc wiążąca ostatecznej decyzji organu rentowego przyznającej to świadczenie nie obejmuje stwierdzenia, że po wydaniu takiej decyzji pracownik nie odzyska zdolności do pracy. Z istoty decyzji o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wynika, że przysługuje ono za okres „niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy”. Sąd Najwyższy stwierdził, że decyzja ZUS wiąże sąd pracy jedynie co do tego, że w dacie jej wydania ubezpieczony był niezdolny do pracy i niezdolność ta powinna być odzyskana we wskazanym okresie. Z decyzji tej nie wynika natomiast, że niezdolność do pracy trwa przez cały okres, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, a w szczególności, że ubezpieczony (pracownik) nie może odzyskać zdolności do pracy przed wyczerpaniem świadczenia. Wynika stąd zatem, że pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego nie wyklucza ustalenia, że pracownik szybciej odzyskał zdolność do pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 listopada 2022 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR