Renta nie przeszkodzi we współpracy z byłym pracodawcą

Grzegorz Rodziewicz , oprac.: GR

lis 17, 2022

Dotychczas pracowałem na etat, ale zakończyłem pracę, bo właśnie otrzymałem decyzję o przyznaniu prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy mimo to mogę rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej i wykonywać usługi na rzecz mojego byłego pracodawcy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – przepisy nie zawierają zakazu prowadzenia działalności gospodarczej dla osób, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy, w tym także takiej, która będzie wykonywana na rzecz byłego pracodawcy. Podjęcie takiej współpracy nie będzie oznaczało pozbawienia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. ZUS ustala bowiem niezdolność do pracy tylko na potrzeby uprawnień rentowych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Natomiast częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Spełnienie jednej z powyższych definicji nie oznacza jednak „niezdolności do pracy” skutkującej niemożnością podjęcia pracy. Rencista może zatem nie tylko rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, lecz także zatrudnić się na umowę o pracę, w tym u byłego pracodawcy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 listopada 2022 r., autor: Anna Kwiatkowska, oprac.: GR