Od początku września tego roku podjęłam pracę w nowej firmie na stanowisku księgowej. Niestety moje biurko zostało ustawione w taki sposób, że bezpośrednio na mnie wieje strumień zimnego powietrza z umieszczonego pod sufitem klimatyzatora. Czy istnieją przepisy, które regulują tego rodzaju kwestie? Czy mogę domagać się zmiany? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy zabraniają umieszczenia urządzeń klimatyzacyjnych w miejscach, w których nawiewany z nich strumień powietrza jest skierowany bezpośrednio na stanowiska pracy. Pracodawca powinien zatem niezwłocznie podjąć działania (techniczne lub organizacyjne) w celu usunięcia tej nieprawidłowości.

Zgodnie z art. 213 par. 2 kodeksu pracy obiekt budowlany, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinien spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Szczegółowe wymagania, jakim pod względem ogrzewania i wentylacji powietrza powinny odpowiadać zarówno pomieszczenia, jak i stanowiska pracy, określone zostały w rozdziale 3 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z par. 30 tego rozporządzenia w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania), nie niższą niż 14 st. C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 st. C. Ponadto zarówno pomieszczenia, jak i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed niekontrolowaną nadmierną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia i konwekcji oraz przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz. Powietrze doprowadzane do pomieszczeń pracy z zewnątrz przy zastosowaniu klimatyzacji lub wentylacji mechanicznej powinno być oczyszczone z pyłów i substancji szkodliwych dla zdrowia. Co ważne, klimatyzacja lub wentylacja nie może powodować przeciągów, wyziębienia lub przegrzewania pomieszczeń pracy (z wyjątkiem wentylacji awaryjnej). Ponadto zgodnie z par. 35 rozporządzenia strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 listopada 2022 r., autor: Maciej Ambroziewicz, oprac.: GR