Nauczycielka z przyczyn organizacyjnych została ponownie zatrudniona w szkole na umowę na czas określony. Czy tę umowę należy wliczyć do limitu umów terminowych? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.

Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – karta nauczyciela limituje okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony w przypadku, gdy umowy te są zawierane ze względu na zaistnienie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Limit ten wynosi 36 miesięcy i co do zasady obejmuje wszystkie tego rodzaju umowy zawarte po 31 sierpnia 2019 r. Zgodnie z art. 10 ust. 12 KN okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, w myśl art. 10 ust. 7 KN, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów między tymi samymi stronami stosunku pracy nie mogą przekraczać 36 miesięcy. Do okresu tego wlicza się umowy o pracę na czas określony zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła trzech miesięcy (art. 10 ust. 13 KN). Należy jednak pamiętać, że zasad określonych w art. 10 ust. 12–13 KN nie stosuje się do umów o pracę na czas określony zawartych:

● w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy;

● z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska, zgodnie z art. 10 ust. 9 KN;

● w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu, zgodnie z art. 177 par. 3 kodeksu pracy.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 listopada 2022 r., autor: Leszek Jaworski, oprac.: GR