Darmowe bilety na spektakl teatralny bez VAT

Rzeczpospolita (2011-08-19), autor: Iwona Młynarska – Morchało , oprac.: GR

sie 19, 2011

Gdy usługa ma związek z działalnością gospodarczą podatnika, to jej wyświadczenie bez odpłatności nie podlega podatkowi od towarów i usług – czytamy w Rzeczpospolitej.

Wniosek o interpretację dotyczył art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, w stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2011.

Teatr wskazał, że umożliwia nieodpłatny wstęp na spektakle głównie przedstawicielom instytucji, niektórym osobom fizycznym traktowanym jako „goście specjalni” oraz przedstawicielom kontrahentów teatru (z którymi ma on zawarte umowy handlowe na świadczenia promocyjne).

We wniosku podkreślono, że poprzez umożliwienie nieodpłatnego wstępu na spektakl teatr promuje swoją działalność. Cel, jaki przyświeca teatrowi przy nieodpłatnym świadczeniu usługi dla m.in. gości specjalnych czy kontrahentów teatru, jest ściśle związany z promowaniem jego działalności. Nieodpłatne bilety wstępu, zaproszenia na spektakle teatralne są przekazywane z myślą o przyszłym świadczeniu usług kulturalnych w zakresie wstępu na odpłatne przedstawienia teatralne. Dlatego w ocenie teatru są to nieodpłatne świadczenia wykonywane w związku z jego działalnością gospodarczą.

Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 6 lipca 2011 (IPPP1-443832/11-2/IGo) przyznała podatnikowi rację. Stwierdziła, że za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Również w jej ocenie nieodpłatne wydanie biletów i zaproszeń jest związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem i w konsekwencji nie znajdzie zastosowania art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Więcej w Rzeczpospolitej z 19 sierpnia 2011 r.